יחד אתכם אנו שומרים על הטבע בעיר, מקדמים תכנון עירוני מאוזן, המתחשב בערכי הטבע העירוני ופועלים למען שימור וטיפוח אתרי טבע עירוני. יחד עם קבוצות תושבים ואזרחים שומרי טבע מקדמים התיישבות עירונית בת קיימא.

בשנה החולפת התחלנו 15 סקרי טבע עירוני חדשים, לראשונה החלו סקרים ברשויות החברה הערבית דוגמת אבו גוש, בסמת טבעון, טירה, קלנסוואה, מזרעה ועוד וסקר ראשון החל בתחומי יהודה ושומרון בעיר אפרת. סקרים נוספים בוצעו בכרמיאל, נתיבות, הרצליה ועוד. מעגל בעלי תפקידים העוסקים בתחום הטבע העירוני במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות הולך וגדל משנה לשנה.

 

רבים שואלים הייתכן שיש טבע ממש בעיר, בעלי חיים, צמחים ציפורים? חובבי טבע הנמצאים בעיר מכירים מקרוב את העושר של הטבע העירוני, אך תושבים רבים פחות מכירים. אנחנו פועלים רבות כדי להכיר לתושבי העיר את הטבע שנמצא ממש ליד הבית.

ריכזנו עבורכם במפה אחת את כל סקרי הטבע העירוני שנערכו ונערכים בישראל בימים אלוץ מוזמנים לצפות!

לאור הסקרים והפעילות שלנו, אין ספק - יש טבע בעיר!

מזמינים אתכם לצאת להינות ממנו ולדווח עליו באפליקציה שלנו. 

ניטור אזרחי

בשנים האחרונות אנחנו מפעילים את טפסי הדיווח האינטרנטיים שלנו וקוראים לציבור הרחב להשתתף בפעילויות של מדע אזרחי מכל מקום, אפילו דרך הטלפון החכם. מדע אזרחי הוא שיתוף פעולה בין אזרחים למדענים.
אנחנו, בחברה להגנת הטבע מגשרים בין הציבור לבין חוקרים בסוגיות הנוגעות לשמירת טבע והגנה על המגוון הביולוגי והשטחים הפתוחים. אנו מזמינים את חובבי הטבע להיות מעורבים במדע אזרחי - לדווח על חיות דרוסות ולסייע בקידום מעברים אקולוגיים, לנטר פרפרים או לספור ציפורים ולאפשר לנו מעקב אחר השתנות האוכלוסיות, לדווח על תצפיות בציפורים ולאפשר לנו למפות שטחי טבע בעלי רגישות לשימור.

רבות מפעילויות הניטור נעשות בתוך העיר. אנחנו מקיימים פעילות עניפה של ניטור אזרחי בקהילות העירוניות שלנו, אשר נמצאות בשש ערים גדולות: חיפה, חדרה, תל אביב, מודיעין, ירושלים ובאר שבע. במסגרת הפעילות של הקהילות עירוניות אנחנו פוגשים ציבור גדול של אנשים שאוהבים טבע ושומרים על הסביבה. אנחנו מפעילים תכניות הכשרה לקבוצות שונות של פעילים. חלקם מבצעים פעילות חשובה של ניטור וכך מתקרבים ומכירים לעומק את הטבע העירוני שנמצא ממש ליד הבית.
יחד עם אגודת חובבי הפרפרים המפעילים את התכנית הלאומית לניטור פרפרים הקמנו קבוצות פעילים בחדרה ובמודיעין לניטור פרפרים. הקבוצות קיבלו הכשרה והמתנדבים יוצאים, כל שבועיים, לניטור במסלול קבוע. הנתונים עוזרים לחוקרים לקבל תמונת מצב עדכנית ולהיות עם האצבע על הדופק.
השקנו את אפליקציית הדיווח 'ראיתי צבי' בעזרתה התושבים מדווחים לנו בכל פעם כשהם פוגשים צבאים.
בחיפה עולה עניין רב סביב הסלמנדרות בוואדיות העיר. בסוף 2017 עלה לאוויר טופס דיווח העוסק בסלמנדרות בחיפה, קבוצה של חובבי טבע פועלת בשיתוף עם קהילת חיפה והסביבה ועמותת הלב הירוק ומתנדביה יוצאים לסקרים ליליים בוואדיות העיר בלילות גשומים. בסקרים נצפו עשרות סלמנדרות - אוכלוסייה הרבה יותר גדולה ממה שידענו.
נתונים אלה יעזרו לנו לפעול בצורה ממוקדת למען שמירת הטבע בעיר.

שבוע הטבע העירוני

במרץ 2017, בשיא עונת הפריחה יצאנו יחד עם 20,000 תושבים לחגוג את הטבע העירוני בשבוע הטבע העירוני שלשמחתנו כבר הפך למסורת. במסגרת שבוע זה התקיימו כ- 50 אירועים שונים ומגוונים, באתרי הטבע עירוני שונים, בכל רחבי הארץ. יחד אתכם חגגנו את היופי של ארצנו, למדנו על סוגיות שמירת טבע והכרנו את הטבע שהנמצא ממש ליד הבית. במסגרת שבוע טבע עירוני היו פעילויות רבות שהופעלו ע"י קבוצות של תושבים פעילים הפועלות במסגרת הקהילות העירוניות שלנו.
 

יום הולדת 3 לעמק הצבאים 
במהלך חג הפסח וחול המועד התקיימו בפארק עמק הצבאים בירושלים אירועי אביב, שמירת טבע וחגיגת יום הולדת 3 לפארק. במהלך ימים אלו ביקרו בפארק מעל 16,000 איש אשר השתתפו בפעילויות תרבות וחינוך פתוחות לקהל בנושאים שונים. עמק הצבאים הפך לאתר טבע מרהיב בעל עניין רב וגאווה גדולה לעיר ירושלים. איזה מזל שנלחמנו עלינו!

רותי הצבועה ממודיעין כבשה את הרשת, נכנסה ללב התושבים והורחקה מביתה 

בשנה האחרונה הכירו תושבי העיר מודיעין - מכבים - רעות את רותי הצבועה שנצפתה מטיילת ברחובות העיר.
בשל התדמית הקשה של הצבועים, נוצרה פאניקה בקרב התושבים.
על מנת להפחית את רמות החרדה, ולנסות להסביר איך להתמודד עם הנושא, הפיקה קהילת מודיעין שלנו סרטון הסברה. הסרטון הופץ בין תושבי העיר דרך רשתות חברתיות, במאמץ משותף של כל חברי הקהילה. הסרטון הגיע ליותר מ-3600 צפיות! במעקב אחר הדיווחים ברשתות החברתיות נראה כי רמות החרדה אכן פחתו.
לאור הצלחה ברשת החברתית, החליטה 'רותי הצבועה' להצטרף לעולם הווירטואלי ופתחה בלוג פייסבוק בו היא מספרת על החוויות שלה ומשתפת בהגיגים. הדמות הווירטואלית מעלה מודעות לנושא של הימצאות חיות בר בשטחי מגורים וחושפת תושבים רבים לכללי התנהגות נכונים בכל הקשור לאשפה ופסולות שעלולים למשוך את חיות הבר.

רותי, הצבועה ממודיעין, נגעה בליבם של רבים בעיר מודיעין ובארץ כולה.
זהו מקרה ייחודי של צבועה, שקבעה לה את ביתה בתוככי העיר ולא הסתפקה רק בביקורי חיפוש מזון אקראיים בה.
טובתה האישית של רותי הצבועה, מחייבת את הרחקתה מהעיר, עקב הסיכונים הרבים והמוחשיים עבורה: דריסה, הרעלה, פגיעה מכוונת. משכשלו הניסיונות של רשות הטבע והגנים, להרחיקה בשיטות מקובלות וכאשר התברר, מעל לכל ספק, שרותי אכן קבעה את משכנה בעיר עצמה, לא נותרה ברירה, אלא להעבירה לאזור שונה בתכלית, הרחוק  במידה שאינה מאפשרת את חזרתה לעיר.
 מדובר במקרה ייחודי, של קביעת משכן בתוך העיר, הרי שהרחקתה אינה פותרת כלל את הסיבות שגרמו לרותי ולחיות בר נוספות, להגיע אל העיר ולחפש בה מזון: שפע של שאריות מזון ופסולת אכילה, הנגישות לחיות הבר, פינות האכלת חיות בית שאינן מבוקרות ומושכות גם חיות בר ועוד.
העיר מודיעין, כמו גם יישובים רבים בכל הארץ, הולכת ומתרחבת אל תוככי השטחים הפתוחים, המהווים את ביתם הטבעי של חיות הבר. בתכנון מתאים, העירוב בין העיר לבין הטבע, עשוי להתגלות כמבורך ורצוי, הן לאדם והן לבעלי החיים. אך בהיעדר תכנון מתאים, תופעה זו עלולה להיות מסוכנת למינים רבים של חיות הבר ולהוות מטרד ואיום על שוכניה האנושיים של העיר. ללא טיפול נכון במוקדי משיכה של חיות בר בעיר וביישוב, הרי שתופעת החדירה של חיות הבר ללב הערים, רק תגבר.
על מנת לצמצמם את ממדי התופעה ועל מנת להגן על חיות הבר, יש להכין תשתיות מתאימות לאכסון ושינוע פסולת, שאינן נגישות לבעלי חיים, לנהל בצורה מושכלת את האכלת חיות הבית, כך ששאריות מזון לא יישארו נגישות לחיות הבר, ולהקפיד על סגירת פחים ואיסוף פסולת למרכזי איסוף תקינים.
אנו מצרים שהגענו למצב בו עולה הצורך להעביר את רותי למקום אחר ומקווים שלאחר תקופת ההסתגלות במתקני החי בר ביטבתה, השייכים לרשות הטבע והגנים, היא תשוחרר בחזרה ובמהירות אל מרחבים טבעיים פתוחים ותחייה את חייה בשלווה, ללא סכנות מיותרות.

בשנה הבאה נציין עשור לסקרי הטבע העירוני ונמשיך לפעול להשלמת מסד הנתונים הארצי ולביצוע סקרי טבע עירוני והטמעתם בתכניות מתאר עירוניות, לעיגון סטטוטורי של אתרי הטבע העירוני, ותכנון ופיתח רשת אתרי טבע עירוניים קהילתיים שמנוהליםע"י אנשי מקצוע ומתוחזקים ע"י קהילה חזקה ומעורבת.