לפני יותר 65 שנה, הקמנו את החברה להגנת הטבע, מתוך אהבה גדולה לטבע. מאז, יום-יום, אנחנו מובילים אלפי ילדים, משפחות ומבוגרים בשבילי ארצנו, במטרה לחשוף בפניהם את הקסם של הטבע.
אנחנו מאמינים ששינוי אמתי מגיע מתוך חיבור עמוק ותחושת אחריות.
הטבע לא שייך לאף אחד, אנחנו חלק מהטבע. החיים בריחוק מן הטבע הפכו אותו לזר ומנותק, עבורנו. אנחנו מאמינים שההכרות עם הטבע, והמגע בלתי אמצעי איתו, יהפוך אותנו לחברה ערכית וטובה יותר, לחברה מחוברת יותר לנופי ארצנו ושומרת על הטבע והסביבה.

אנו עוסקים בטיילות כבר שנים רבות, עם השנים למדנו, התנסינו, התמקצענו וליווינו את תהליך ההתפתחות של הטיילות בארץ. תחום הטיילות החינוכית משתנה ומתעדכן תכופות. אנחנו משקיעים רבות בפיתוח התכנים וההדרכה שלנו, מתאימים את מערכי ההדרכה שלנו, עורכים השתלמויות למדריכים ועוד. 

חמש יחידות לימוד בטיילות

השנה שמנו לעצמנו כמטרה להעלות את נושא ההדרכה בטיולים שנתיים, במסגרת משרד החינוך, לרמת '5 חמש יחידות לימוד'.
כולנו מכירים את כוחו של הטיול השנתי. זהו רגע שיא בתהליך החינוכי של תלמידי בית הספר, ואנחנו מאמינים כי בהנחייה נכונה ויצירת חוויה מעמיקה, של חיבור ומעורבות של התלמיד לאזור הטיול ולעצמו, הטיול השנתי לא יהיה רק חוויה חברתית אלא חוויה משנת חיים.
 

מסעות חינוכיים

יותר ויותר בתי ספר על יסודיים, מצטרפים אלינו לשינוי התפיסה בטיול השנתי. במסגרת הפעילות שלנו, יחד עם חברת הבת שלנו, 'מגלים ארץ', אנחנו מובילים מאות אלפים של תלמידי בית הספר ומוריהם במסעות החינוכיים אשר הופכים את הטיול השנתי לערכי ומשמעותי, עבור בני הנוער והצוות החינוכי.
המסע החינוכי נועד להטמיע ערכים חינוכיים, לעורר למודעות, ידע ועשייה בתחומי טבע, חברה וידיעת הארץ ולהוות נקודת מוצא לתהליך חינוכי ערכי מתמשך בבית הספר. בתהליך זה, אנו יוצרים שותפות עם הצוות החינוכי של בתי הספר ועם התלמידים בתכנון הפעילות ובהפעלתה.
הכוח החינוכי של המסעות החינוכיים שלנו ניכר ומכיח את עצמו במגזרים שונים ואוכלוסיות מגוונות. השנה הפעלנו את המסעות החינוכיים שלנו במסגרת פעילות לקידום נוער. רבים ממשתתפי התכנית חוו, לראשונה, יציאה אל הטבע, התארגנות לשהייה ממושכת מחוץ לבית, חוויה חברתית מחוץ לכותלי המסגרת, פליאה מנופים ונושאים חדשים, שיח והעמקה באופן חדש עבורם.

טיולים שנתיים

יותר בתי ספר יסודיים בחרו השנה לצאת לטיול השנתי עם החברה להגנת הטבע וחברת 'מגלים ארץ'. תכניות הטיולים השנתיים שלנו מותאמות לתכניות הליבה של משרד החינוך. אנחנו מתמחים בבניית חוויה אופטימלית עבור המשתתפים. חוויה בה התלמידים לא רק מתבוננים ומקשיבים אלא הופכים לשותפים פעילים. אנחנו מקדמים עולם הדרכה מתקדם בו המדריך לא רק מגיש את המידע לתלמידים אלא משתמש בכלים מתקדמים של הנחייה. בתכנון התהליך החינוכי אנחנו שמים דגש על יצירת מעורבות, חוויה מעמיקה של למידה וחיבור אישי של המשתתף. כארגון שמירת טבע, אנחנו שמים דגש ומודעות לנושאי שמירת הטבע והסביבה בישראל. זאת מתוך אמונה כי חוויה אישית טובה ועמוקה בטיול תוביל לאזרחות פעילה ואקטיביזם סביבתי. 

בתי ספר שדה

בתחילת שנות ה-60 חלמנו חלום: להקים 'בית ספר שדה', מרכז של לימוד, חקר הטבע והדרכה.

ב- 1963 הקמנו את בית ספר שדה עין גדי, הראשון בישראל, וכיום יש לנו 12 בתי ספר שדה, הפזורים מדן ועד אילת.

בתי ספר שדה ממוקדמים באזורים שונים הקרובים לטבע ייחודי.  מדריכי החברה להגנת הטבע, צעירים ובוגרים, אשר נמצאים בבתי ספר שדה, מחוברים לשטח ולמתרחש בו ומלווים את המטיילים בין שבילי הטבע והנוף שבאזור.  9 מבתי ספר שדה שלנו, מציעים גם שירותי לינה. בשנה האחרונה 250.000 מבקרים בחרו ללון בבתי ספר שדה. בניהם תלמידי בית ספר, משתתפי קייטנות, תיירים, קבוצות מאורגנות ומשפחות בודדות שבחרו לבלות את הנופש המשפחתי הכי קרוב לטבע בתוספת הדרכה מקצועית של צוות ההדרכה שלנו.
 

חינוך סביבתי

אנחנו מאמינים ששינוי אמתי והנעה לאקטיביזם לשמירה על הטבע ניתן להשיג רק בתהליך חינוכי מתמשך המעורר פליאה ואהבה. אנחנו מפעילים את התכניות שלנו לחינוך סביבתי בבתי ספר וגנים רבים בכל רחבי הארץ. 
בשנת 2018 השתתפו בפעילות החינוך הסביבתי כ- 35 אלף ילדים, המגיעים מקצוות שונות של הערים ומרקעים שונים. בתכניות שלנו לומדים הילדים על מגוון ביולוגי, התנהלות בשטח, דילמות של שימור מול פיתוח, קיימות ועוד. התכניות מתקיימות במסגרת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית, בערים הגדולות - בקהילות החברה להגנת הטבע ובפריפריה.
גם השנה שמחנו על שיתוף הפעולה הפורה עם הרשויות המקומיות, המשרד להגנת הסביבה, משרד החינוך וצוות בית הספר.

הכשרת מדריכים

מזה עשרות שנים שאנו מכשירים מדריכים להכרת הארץ, לאהבת וידיעת טבע הארץ, לטיולי מערכת החינוך ולשימוש נכון בטבע ובשטח ככלי חינוכי משמעותי מאוד בעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים. גם בשנת 2018 קיימנו תכנית הכשרה עשירה ומעניינת עבור מדריכי הטיולים. תכנית הקורסים, ההשתלמויות והסדנאות שלנו מבוססת על שילוב ייחודי בין עשרות שנות ידע ונסיון לבין היכרות מתמדת עם השטח.

למידע והרשמה להשתלמויות

ביוחקר

אנחנו פוגשים יותר ויותר תלמידי בתי ספר על יסודיים, הבוחרים להרחיב ידיעה בנושאי טבע וביולוגיה. תלמידים אלה מגיעים לבתי ספר שדה שלנו במסגרת מסעות מדעיים שמטרתם ביצוע עבודת חקר מעמידה העומדת בשיא תהליך הלמידה במסגרת המגמה הלימודית.
המסעות המדעיים שלנו מנוהלים על ידי אנשי טבע ומומחים בתחום. המסעות שמים דגש על תהליך המחקר והלמידה האישיים בסביבה מדעית תומכת בטבע. התלמידים זוכים לחוויה של "מעבדה מחוץ למעבדה". משתתפים רבים מעידים כי המסע המדעי היווה שיא בתהליך הלמידה שלהם.

קייטנות ומחנות

בחודשי הקיץ ובתקופות של חופשות אנחנו מקיימים קייטנות יום לקטנים יותר ומחנות קיץ לבני הנוער. בתי ספר שדה שלנו פותחים את שעריהם לאלפי ילדים ובני נוער המגיעים לצבור חוויות, ללמוד וליהנות ולהתחבר לטבע. בקייטנות הילדים מכירים מקרוב את עולם החי, חוקרים את הסביבה ומבלים עם חברים חדשים. את הקייטנות מדריכים הצוותים המקצועיים שלנו, צוותי ההדרכה של בתי ספר שדה. ילדים רבים בוחרים לחזור לקייטנות שלנו, שנה אחרי שנה. גם השנה הקייטנות והמחנות שלנו אירחו עשרות אלפי ילדים ונוער.
 

ארץ אהבתי - טיולי מבוגרים

לטייל עם החברה להגנת הטבע זה לכל החיים. במסגרת "ארץ אהבתי" אנחנו מפעילים סדרות טיולי איכות למבוגרים עם מיטב המדריכים. השנה השתתפו בתכניות ארץ אהבתי כ-42.000 מטיילים.

למידע והרשמה לתכניות 'ארץ אהבתי'
 

טיולי ירוק 

במסגרת טיולי הפנאי שלנו אנחנו מפעילים מערך של טיולי איכות. מדי סוף שבוע יוצאים מאות של ישראלים אל הטבע, בהדרכת מיטב המדריכים.

השנה שמחנו גם על כך שיותר חברות וארגונים בחרו לצאת אתנו לפעילות חוויה וגיבוש על שבילי ישראל. במסגרת פעילות זאת, נהנים העובדים מזמן של איכות וחיבור לטבע, לעצמם ולצוות אתו הם עובדים. יותר ויותר חברות בוחרות לצאת אתנו לפעילויות רווחה ובכך לתמוך בשמירה על הטבע בישראל.

גם בשנה הבאה נמשיך לפעול למען החינוך לטיילות, אהבת הארץ והשמירה על הטבע והסביבה בישראל. אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לטייל איתנו, להצטרף לפעילות שלנו, לספר לקרובים לכם ולהזמין גם אותם להצטרף.

ללוח הטיולים האירועים באתר החברה להגנת הטבע