החברה להגנת הטבע היא חברה של אנשים. הכוח והעוצמה שלנו מצויים בעשייה המשותפת אתכם, קהילה גדולה של אנשים שאוהבים את הטבע, שהטבע מסקרן אותם, שמבינים שהחיים בישראל בעידן בו הפיתוח המואץ, על אף היותו הכרחי, חייב להיעשות תוך שימת דגש על שמירה על הטבע הערכי והייחודי שלנו, משאב מוגבל שהאחריות עליו נמצאת בידיים שלנו.

 אנחנו רוצים להודות למאות אלפי תומכים ותומכות שפעלו איתנו בשנת 2018:

כ-37,000 משקי בית בישראל חברים בחברה להגנת הטבע.

כ- 900,000 מטיילים ומטיילות טיילו איתנו.

כ-600 ילדים וילדות השתתפו בקייטנות שלנו.

כ- 35,000 תלמידים ותלמידות השתתפו בתכניות החינוך הסביבתי שלנו.

כ- 20,000 מטיילים ומטיילות לקחו חלק ב'שבוע הטבע העירוני' שלנו.

כ- 40,000 מטיילים ומטיילות לקחו חלק באירועי 'חורף שמירת טבע'.

כ-100,000 גולשים וגולשות אהבו אותנו בפייסבוק.

כ-700 עקבו אחרינו באינסטגראם.

כ-12,000 מנויים לניוזלטר שלנו. 
כ- 1000 פעילים  ופעילות הפועלים איתנו באופן קבוע בכל רחבי הארץ למען ההגנה והשמירה על הטבע.


גם השנה זכינו לתמיכה המונית שלכם ולעבודה משותפת עם הקהילות שלנו שהביאו להישגים.

דוגמא לתמיכה ציבורית בשמירה על הטבע ניתן לראות בשמונת אלפים מטיילים ומטיילות שהגיעו בטו בשבט 2018 לאירוע המסורתי שלנו בגבעות הדרומיות של מודיעין כדי לחזק את האמירה שלעיר מודיעין מגיע טבע איכותי קרוב לבית ויש לשמור על אזור הגבעות הדרומיות מבניה ופיתוח, ולקדם חלופות לפיתוח העיר ללא פגיעה בטבע.


במהלך ינואר - מרץ הגיעו כ-4200 מטיילים ומטיילות, מדי סוף שבוע, להכיר את ייחודיות פארק השרון שליד חדרה,
באמירה ברורה ששטח זה צריך להיות מוגן מבנייה ופיתוח ולהיות מוכרז כגן לאומי.

 

במחצית השניה של 2018, התייצבו מאות רבות של תושבי ירושלים במחאות שונות נגד הבנייה ברכס לבן, שבהרי ירושלים. תכנית המסכנת את המשך קיומם של המעיינות במקום. מחאה שמועצמת מאוד בימים אלו ונראה שהציבור הירושלמי לא יוותר בקלות וכך גם אנחנו! 

קבוצה נועזת של כ-60 פעילים מחיפה החליטו לקחת את עתיד החוף והים לידיים והצטרפו לקהילה הימית 'ראש כרמל' שאת הקמתה יזמה קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע יחד עם רשות הטבע והגנים, במסגרת קואלצית "אנשי הים התיכון " שהוקמה השנה . הפעילים עוסקים בשמירה על החוף בשמורת שקמונה בחיפה ובחשיפת הציבור לסוגית השמורות הימיות.

בתל אביב – יפו תכניות הבניה של הרכבת הקלה לא לקחו בחשבון את העצים המרשימים של שדרות ירושלים, הקפיצו את התושבים ביחד עם אנשי הקהילה של החברה להגנת הטבע שעמדו על המשמר, ובזכות הלחץ הציבורי הביאו לשינוי והתאמת תכניות הבנייה ובכך ניצלו העצים מכריתה. ובהרצליה התושבים דרבנו את העיריה לשמר את תל מיכל על רכס הכורכר האחרון של העיר כאתר טבע עירוני  ולמנוע את תוכניות הבינוי הרבות עליו.


גם הציבור בבאר שבע לא מוותר על הטבע, מאות של תושבים לוקחים חלק בטיפוחו של יער לון ויחד עם הקהילה שלנו מקיימים מגוון פעילויות להנאת הציבור ושמירה על הטבע העירוני המוכיחים את חשיבותו לתושבים.

כאלף בני נוער לקחו חלק בפעילות של חוגי הסיירות שלנו בכל רחבי הארץ, בני הנוער האכפתיים יזמו השנה מספר פרויקטים אקטיביסטים מעוררי השראה ובעלי השפעה על מקבלי ההחלטות והציבור הרחב, לקחו על עצמם את המאבק להצלת נחלי הירדן מהתייבשות, ומלבד עצומה שקידמו ברשת הביאו לפרסום כתבה גדולה בנושא בעיתון מעריב.


בחברה הערבית פעלנו מהצפון ועד הדרום. השנה נהנו מפעילות ענפה בשיתוף עם מוסדות שונים ועם אוכלוסייה בכל הגילאים. הפעלנו תכניות חינוך לילדי הגנים ולתלמידים בבתי הספר; פעלנו יחד עם הקהילות ליצירת מודעות לטבע ולסביבה.

גם השנה הפעלנו עשרות תכניות מגוונות של חינוך סביבתי בכל רחבי הארץ, בבתי הספר ובגנים. בהשתתפות עשרות אלפי ילדים וצוותי הוראה הילדים מפתחים תחושות אחריות ושייכות והופכים לסוכנים של שינוי בקרב המבוגרים בתכנית 'ילדים מובילים שינוי'. ליווינו את אנשי ונשות החינוך בתהליך ההטמעה במוסדות בהם הם פועלים ובהסמכות לתו בי"ס ירוק.

 

אנחנו מרגישים את התמיכה והשותפות שלכם מדי יום ומאחלים כי גם בשנה האזרחית הבאה, 2019, נזכה לשותפות פורה ומפרה למען הטבע בישראל ולמעננו.

 

הפעילות שלנו נפרשת בכל רחבי הארץ: מהקהילות העירוניות בערים הגדולות ובסביבתן: באר שבע, מודיעין, ירושלים, תל אביב, חדרה וחיפה. מרכזים ללימודי שדה (מל"שים) הפרוסים ביישובים השונים: קריית שמונה, מעלות ושלומי, סכנין, עין אל אסד, חורה, רמלה, לוד ואיל. בתי ספר שדה: חרמון, גולן, אלון תבור, אכזיב, חוף הכרמל, עפרה, הר הנגב, שקמים, עין גדי, חצבה ואילת. חוגי הסיירות שלנו פעילים בחיפה, תל אביב, מודיעין, ירושלים ובאר שבע ועד משרדי המטה ברחוב הנגב 2 בתל אביב – יפו.

 

הצטרפו אלינו גם בשנה הבאה! יחד נמשיך לפעול ולהוביל למען עתיד טוב יותר, עבורנו ועבור הדורות הבאים!

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת החברים שלנו ולהפוך את התמיכה בטבע לשגרת חיים. 

להלן מגוון המקומות בהם נוכל להיפגש גם בשנה הבאה:

במרכזים ללימודי השדה שלנו, אנחנו פועלים ביישובי הפריפריה ומהווים חלק אינטגרלי מהיישובים תוך קיום קשר עמוק ורציף עם הקהילה המקומית. אנחנו פועלים להגברת מעורבות התושבים לשמירה על הטבע והסביבה הקרובה להם.

קראו עוד

מרכזים ללימודי שדה

בחברה הערבית, הפעילות שלנו מתפרשת מהצפון ועד הדרום, ופונה לכלל דוברי הערבית בישראל.אנחנו פועלים בשיתוף עם מוסדות שונים ועם אוכלוסייה בכל הגילאים. אנחנו מפעילים תכניות חינוך בהן לוקחים חלק ילדי הגנים ותלמידים בבתי הספר; ותכניות השתלמויות לצוותים החינוכיים בהן אנחנו יוצרים תהליך חינוכי בשיתוף מלא עם אנשי החינוך. אנחנו פעילים בקהילות המקומיות ומקיימים פעילות ייחודית למבוגרים וקשישים. כל זאת, כדי ליצור מודעות לטבע ולסביבה בקרב החברה הערבית.

קראו עוד

חברה ערבית

בקהילות העירוניות שלנו, אנחנו דואגים לאיכות החיים והסביבה ליד הבית, יחד עם התושבים. אנחנו פועלים לשיתוף תושבים בתכנון, ליצירת קואליציות עם גופים נוספים, לפעולה מול מקבלי ההחלטות ברמה הארצית וברמה המקומית ולהפיכת הערים למקום טוב יותר לחיות בו.

קראו עוד

קהילות עירוניות

בחינוך הסביבתי, אנחנו פועלים יחד עם מערכת החינוך בכל רחבי הארץ, בבתי הספר ובגנים. יחד איתנו, הילדים מכירים את הטבע והסביבה הקרובה לביתם, מתאהבים בהם והופכים לשומרי טבע וסביבה. הילדים מפתחים תחושות אחריות ושייכות והופכים לסוכנים של שינוי בקרב המבוגרים. אנחנו מקיימים את ההשתלמות המשולבת לקיימות לצוותי ההוראה והחינוך, ומלווים את אנשי ונשות החינוך בתהליך ההטמעה במוסדות בהם הם פועלים.

קראו עוד

חינוך סביבתי

בבתי ספר שדה אנחנו פועלים בשביל ויחד עם המטיילים. צוותי ההדרכה שלנו מובילים מטיילים רבים במסגרת טיולי בתי ספר וטיולי משפחות. רגעי הטבע המשותפים מאפשרים לנו ליצור חיבור בין האדם לטבע. חיבור אותו אנחנו יוצרים כבר יותר משישים שנה.

קראו עוד

בתי ספר שדה

בחוגי הסיירות שלנו, אנחנו לומדים, יחד עם הדור הצעיר של שומרי הטבע, להכיר ולאהוב את הארץ דרך הרגליים: מטיילים, מנווטים וישנים תחת כיפת השמיים.  אלפי החניכים שלנו בחוגי הסיירות לומדים מיומנויות שטח, מפתחים עצמאות, אחריות, מנהיגות סביבתית, ויכולת התמודדות עם קשיים, במפגש בלתי אמצעי עם הטבע.

קראו עוד

חוגי סיירות